Terapie psychologiczne
Metody terapeutyczne
Psychoterapia poznawczo-behawioralna
Na czym polega?
Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest obecnie najlepiej przebadaną, bardzo skuteczną metodą terapeutyczną. Znajduje zastosowanie zarówno w terapii dzieci, osób dorosłych jak i seniorów. Pomaga poradzić sobie m.in. z depresją i zaburzeniami lękowymi, ale może być także z powodzeniem stosowana w przypadkach kryzysu psychologicznego, odczuwania nadmiernego stresu, czy trudności w panowaniu nad emocjami. Opiera się na poznawaniu indywidualnego sposobu postrzegania i myślenia każdego człowieka. Dzięki zastosowaniu odpowiednich technik pozwala wpłynąć na odczuwane negatywne emocje i dysfunkcyjne sposoby reagowania.
Ile trwa?
Terapia poznawczo-behawiorialna w swoich założeniach była opracowana jako metoda krótkoterminowa, obejmująca 10-15 spotkań terapeutycznych. Umożliwia to szybkie poradzenie sobie z bieżącymi trudnościami i poprawę funkcjonowania. Jednocześnie możliwa jest także dłuższa praca pozwalająca na dokładniejsze poznanie ukrytych schematów myślowych i kluczowych przekonań. Dzięki temu następująca poprawa może być jeszcze głębsza i trwalsza.
Jakie daje korzyści?
- jest bardzo skuteczna w leczeniu zaburzeń depresyjnych i lękowych
- przynosi poprawę funkcjonowania psychicznego i daje narzędzia do samodzielnego radzenia sobie w trudnych sytuacjach w przyszłości
- ma jasną strukturę i jest zorientowana na cel, dzięki czemu często sprawdza się jako terapia krótkoterminowa
Biofeedback EEG
Na czym polega?
Jest to nowoczesna metoda terapii wykorzystująca samodzielną regulację stanu psychofizjologicznego w oparciu o informacje zwrotne płynące z mózgu. Terapia jest skomputeryzowana i wykorzystuje gry elektroniczne jako nośniki informacji zwrotnej.
Ile trwa?
Pełny trening biofeedback obejmuje przynajmniej 30 spotkań treningowych do 3 razy w tygodniu. Każdy trening poprzedzony jest badaniem QEEG. Po 15 i 30 spotkaniach wykonujemy badania kontrolne w celu analizy wyników terapii. Czas jednej sesji wynosi ok. 50 min.
Jakie daje korzyści?
- poprawa czynności bioelektrycznej mózgu w kierunku osiągnięcia szczytowej wydajności
- uzupełnia proces terapii, m.in. ADHD, depresji, zaburzeń lękowych
- pozwala osiągnąć optymalny poziom pobudzenia i redukuje podatność na stres
Metoda Feuersteina
Na czym polega?
Opracowana przez Re’uwena Feuersteina międzynarodowa metoda rozwoju i wzmacniania funkcji poznawczych. Opiera się na uelastycznianiu procesów myślenia i budowaniu trwałych nawyków. Rozwój odbywa się poprzez wzmacnianie wglądu we własny proces myślowy, kreowanie wewnętrznej motywacji zadaniowej oraz rozwijanie aktywnego podejścia do procesów uczenia się.
Ile trwa?
Cykl terapeutyczny obejmuje 1-godzinne sesje ćwiczeniowe przeprowadzane raz w tygodniu. Proces treningowy jest rozłożony w czasie na kilka – kilkanaście miesięcy, tak aby wyrobić odpowiednie nawyki.
Jakie daje korzyści?
- poprawia funkcjonowanie szkolne
- prowadzi do lepszego funkcjonowania społeczno-emocjonalnego
- zwiększa zdolność rozwiązywania problemów