15 stycznia 2020

W naszej Pracowni w dużej mierze skupiamy się na rozwoju poznawczym człowieka, ulepszaniu posiadanych zdolności i pracy z deficytami. Uczymy metod przyswajania wiedzy, planowania i organizacji czasu. Nie da się jednak zupełnie oddzielić funkcjonowania poznawczego od przeżywanych emocji. Jedno i drugie wzajemnie na siebie wpływa, a to wywołuje szereg nowych problemów, z którymi trzeba się zmierzyć. Dzisiaj właśnie o problemie, z którym spotykamy się bardzo często, a który można nazwać reagowaniem na niepowodzenia.

 

Trening umiejętności poznawczych wiąże się z ponoszeniem wielu porażek. Wyłączamy się, gubimy koncentrację uwagi, zapominamy, reagujemy zbyt wolno... Do tego każda godzina intensywnej pracy to duże zmęczenie dla naszego mózgu.

 

Jak reagujemy? Rozczarowaniem, smutkiem, złością, agresją, wreszcie bezradnością. Pojawia się lęk, że nie jesteśmy w stanie sprostać stawianym wymaganiom, przesuwanie odpowiedzialności na niewinny komputer, czy na (zapewne mniej niewinnego ale mającego najlepsze intencje :) terapeutę.

 

Czy te emocje znikają po sesji? Niestety nie. One z nami przychodzą na trening i zostają po treningu, ponieważ sposób reagowania na niepowodzenia jest nawykiem, który kształtujemy przez całe życie. Podobnie będziemy reagować na niepowodzenia w szkole, w pracy, a także w domu.

 

Co można z tym zrobić? W "Skazanych na Shawshank" Red mówi pod koniec: "(...) Geologia jest nauką o nacisku i czasie. Tak naprawdę tylko tyle potrzeba...nacisk i czas..." Jedyną drogą, która ostatecznie może nas zaprowadzić do ukształtowania nowego stylu reagowania jest cierpliwe i konsekwentne budowanie i nagradzanie pozytywnych zachowań. Potrzebne jest do tego precyzyjne nazwanie problemu, wskazanie co się stało, jakie zachowanie do tego doprowadziło i przyjęcie za to odpowiedzialności.

 

Zdefiniowanie tego, co się dzieje pozwala odciąć się od negatywnych emocji. "Nie potrafiłem zapamiętać 7 elementów" jest łatwiej przyjąć niż "Mam słabą pamięć, nie umiem rozwiązać takich zadań i nic mi nie wychodzi." Wzięcie za to odpowiedzialności pozwala na realną poprawę. Jeżeli przyjmę, że nie wyszło mi przez czynniki zewnętrzne (np. błąd komputera) to nie mogę na to nic poradzić. Jeśli jednak wezmę to na siebie, to jak najbardziej mogę swoje zachowanie zmienić. Oczywiście nie można popadać w skrajności, "błędy komputera" faktycznie się zdarzają (choć rzadziej niż chcielibyśmy to widzieć ).

 

Na czym możemy oprzeć system nagród? Podobnie jak przy porażkach, na skupianiu się na zachowaniu a nie na całokształcie człowieka. Nagradzanie za dobrze zrobione zadanie (wcale nie musi być najlepiej na świecie!) tworzy poczucie sprawstwa, wzmacnia pewność siebie, buduje nawyk, a jednocześnie pozwala uniknąć wpadnięcia w pułapkę samozachwytu, która tylko prowadzi z powrotem do pojawienia się trudności z akceptacją niepowodzeń. Bardzo dobrze wykonałeś to zadanie albo nad tym musisz jeszcze popracować. Kropka. Nie czyni Cię to ani świetnym ani beznadziejnym. Jesteś świetny przez sam fakt bycia dobrym człowiekiem a nie przez poziom wykonania zadań.

 

Wierzymy, że tylko przez taką stałą, cierpliwą pracę można krok po kroku podnosić swoje umiejętności, mając w głowie pewność siebie i nieustającą wiarę w ostateczne powodzenie naszych wysiłków, a przy tym przyjmując i godząc się z faktem, że nie wszystko po drodze będziemy robić bezbłędnie.

 

Na koniec zachęcamy do zapoznania się z 10 faktami o porażkach z PsychologyToday:

https://www.psychologytoday.com/…/10-surprising-facts-about…

 

oraz z krótkim materiałem Filipa Wiśniewskiego z kanału Sztuka Latania. Opowiada on o wielkiej porażce jednej z legend polskiego sportu, która stała się początkiem spektakularnych sukcesów. Niech będzie to inspiracją do niepoddawania się i dalszej pracy.

 

https://www.youtube.com/watch?v=GxW0gX6V2rY&feature=share&fbclid=IwAR2Cf5sBLgfWk8FgSTmUEVOMn_4rZs7RHSZoEWYt5tUqdt3VAvOddCQTlgY

 

M.

Rzecz o porażkach

Copyright by Mateusz Markiewicz 2020 | Created with Web Wave 

Twój e-mail
Treść wiadomości
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
Wiadomość została wysłana - dziękujemy :)
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

KONTAKT

20-137 Lublin

ul. Marii Koryznowej 2C

tel. +48 530 887 180

tel. +48 530 779 860

kontakt@pracowniamarkiewicz.pl

ADRES

MENU