Zasady badania i terapii

 

 1. Badania QEEG i terapię Biofeedback EEG / GSR prowadzimy na profesjonalnym sprzęcie Elmiko Aparatura Medyczna EEG DigiTrack EEG4 - Wyrób medyczny CE 0197 z oprogramowaniem EEG DigiTrack 12 Biofeedback PLUS oraz VERIM 3.0 next Mind-Reflection z oprogramowaniem VERIM ProNet.

 2. Badania QEEG są bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne.

 3. Badania wykonujemy standardowo z 8 punktów (na życzenie klienta możemy wykonać badanie pełne z 19 punktów).

 4. Czas pojedynczego badania to ok. 1 godz. (przy badaniu pełnym ok. 2 godz.).

 5. Trening / terapia Biofeedback EEG obejmuje przynajmniej 30 sesji treningowych i 3 badania - przed rozpoczęciem terapii, po 15 spotkaniach (w przypadku dłuższych terapii co 15 spotkań badanie kontrolne) oraz na zakończenie.

 6. Trening / terapia obejmuje 1 - 3 spotkania w tygodniu.

 7. W dniu badania / treningu nie należy spożywać napojów energetyzujących, kawy, alkoholu, ani palić papierosów, ponieważ może mieć to bezpośredni wpływ na pracę mózgu.

 8. Wskazane jest umycie głowy wieczorem w dniu poprzedzającym sesję, co umożliwi uzyskanie właściwego przewodnictwa skóry.

 9. W trakcie badania w zapisie EEG pojawiają się artefakty pochodzące z napięcia mięśni, ruchów gałek ocznych, czy rytmu serca. Jest to normalne i usuwamy je podczas analizy i interpretacji zapisu. W sytuacji, gdy ilość artefaktów jest zbyt duża, aby możliwe było ich usunięcie i uznanie zapisu za wiarygodny możemy jednorazowo bezpłatnie powtórzyć badanie.

Neurogeneza i neuroplastyczność, czyli czy naprawdę mogę zmienić swój mózg?

 

Możesz :) i nie mówię tu o zmianie sposobu myślenia, ale o fizycznych zmianach w mózgu!

 

Odpowiedzialne za to są dwa procesy: neurogeneza i neuroplastyczność. Ten pierwszy polega na tworzeniu się nowych komórek nerwowych, a drugi dotyczy umiejętności komórek nerwowych do regeneracji, tworzenia nowych połączeń i przejmowania od siebie funkcji.

 

Nasz mózg jest najbardziej plastyczny we wczesnym dzieciństwie. Wtedy uczymy się najwięcej i najlepiej radzimy sobie w przypadku ewentualnych uszkodzeń. Dzieje się to za sprawą ogromnych adaptacyjnych możliwości neuronów. Znane są przypadki, gdy po usunięciu w wieku niemowlęcym części półkuli mózgu, jej funkcje przejmują ośrodki w drugiej półkuli.

 

Jednak neuroplastyczność ma zastosowanie nie tylko w przypadku uszkodzeń, czy chorób mózgu. Stykamy się z nią na co dzień. Każda zmiana naszych nawyków w dorosłym wieku pociąga za sobą również zmiany na poziomie neuronalnym - jedne połączenia gasną, a tworzą się zupełnie nowe. Fakt ten wykorzystujemy m.in. w terapii Biofeedback EEG. Stosując system nagród, uczymy mózg w jaki sposób ma pracować. Wymuszamy na nim fizyczne zmiany przez promowanie lub hamowanie aktywności poszczególnych pasm.

 

Warto jednak pamiętać, że każdy medal ma dwie strony. Neurogeneza to proces, który trwa całe życie i jest podatny na działanie ze strony środowiska (w tym nas samych). Jeżeli więc nie będziemy korzystać z naszych umiejętności, poszerzać wiedzy, wtedy część połączeń zarośnie jak nieskoszona alejka w parku.

 

 

 

 

Biofeedback

 

Feedback oznacza dosłownie informację zwrotną. Bio wskazuje na nasz organizm. Jest to więc informacja zwrotna z naszego organizmu.

 

Treningi Biofeedback polegają na tym, że nasze zachowania w postaci impulsów elektrycznych z mózgu (EEG), czy oporności skóry (GSR) są rejestrowane i przekazywane do komputera za pomocą odpowiedniej aparatury. Komputer wizualizuje wszystkie sygnały za pomocą zmian parametrów wyświetlanej gry, co ma swój efekt w ilości zdobywanych przez nas punktów. W ten sposób (w postaci punktów w grze) otrzymujemy informację o stanie naszych procesów neurofizjologicznych.

 

No dobrze, ale co z tego? Co właściwie trenuję? Przypuśćmy, że zgłaszamy się do specjalisty, ponieważ mamy problemy z utrzymaniem koncentracji uwagi. Ciągle chcemy coś robić, nie potrafimy skupić się na jednym zadaniu, jesteśmy nadpobudliwi. Wynik badania QEEG wskazuje na zbyt wysoki poziom fal Theta i zbyt niski Beta. W tym momencie możemy wdrożyć terapię Biofeedback. W grze ustawiamy parametry w ten sposób, aby punkty były przyznawane wtedy, gdy poziom fal Theta obniża się, a poziom fal Beta rośnie. Oba parametry mają odzwierciedlenie w grze, np. szybkość jazdy samochodem lub wysokość lotu na latającym dywanie.

 

Nasze zadanie polega na tym, aby obserwować nasz stan i wyniki w grze oraz na ich podstawie reagować we właściwy sposób, np. wzmacniając skupienie lub przeciwnie bardziej się relaksując. W ten sposób mózg uczy się, jakie jego funkcjonowanie jest nagradzane, a jakie nie i dostosowuje do tego swój sposób działania (warunkowanie instrumentalne). Oczywiście wymaga to regularnej pracy i czasu.

 

Biofeedback EEG najczęściej stosuje się w:

 • zaburzeniach koncentracji uwagi (w tym ADHD)

 • zaburzeniach procesów uczenia się

 • zaburzeniach zachowania u dzieci

 • zaburzeniach rozwoju psychomotorycznego wieku dziecięcego

 • zaburzeniach nastroju

 • zaburzeniach snu

 • napięciowych bólach głowy

 • po urazach głowy

 • po udarach mózgu

 • we wspomaganiu leczenia uzależnień

 

 

 

 

 

 

 

Na falach mózgu

 

Czasem mówimy, że odbieramy z kimś na tych samych falach. Cóż, może niekoniecznie mamy na myśli nasz zapis EEG, ale faktycznie w pracy elektrycznej mózgu można wyróżnić kilka rodzajów fal. Różnią się one między sobą liczbą cykli (Hz - jak w komputerze) na sekundę, czyli szybkością - stąd podział na fale wolne i szybkie. Są to:

 

 • fale Delta (0,5-4 Hz)

 • Theta (4-8 Hz)

 • Alpha (8-12 Hz)

 • SMR (12-15 Hz)

 • Beta 1 (15-20 Hz)

 • Beta 2 (20-34 Hz)

 • Gamma (powyżej 34 Hz) - nie zajmujemy się nimi w ramach Biofeedback EEG


Nie ma fal dobrych i złych. Każda z nich spełnią określoną rolę i jest ważna dla naszego prawidłowego funkcjonowania. Istotne jest jednak, aby ich amplitudy mieściły się w określonych granicach. I tak na przykład optymalny poziom fali Alpha pomaga się zrelaksować, SMR uodparnia nas na stres, a Beta 2 dostarcza energii do pracy i działania. Oczywiście jest to tylko wycinek i przybliżenie ich ról. Nie są one niezależne od siebie, znaczenie mają też ich wzajemne relacje i ogólny poziom napięcia w mózgu.

Jak to robią? Komórki nerwowe wyposażone są w dendryty i aksony. Jedne jak i drugie są wypustkami (swego rodzaju przewodami), które łączą komórki między sobą. Dendryty odbierają informacje z impulsów elektrycznych, a aksony przekazują je kolejnym komórkom. Niektóre z aksonów są owinięte osłonką mielinową, która przyspiesza przewodzenie - takie mózgowe autostrady. 

 

Miejsca połączeń aksonu jednej komórki z drugą komórką są nazywane synapsami. Mówiąc ściśle jest to raczej miejsce komunikacji niż fizycznego połączenia, ponieważ akson nie styka się bezpośrednio z błoną drugiej komórki. Do przestrzeni pomiędzy komórkami (szczelina synaptyczna) zostają uwolnione neuroprzekaźniki (np. słynne: serotonina, dopamina czy tauryna), które jak łódki przenoszą impuls elektryczny z jednej komórki do drugiej.

 

Dzięki nowoczesnym metodom badania mózgu możemy na żywo obserwować całość tego elektrycznego przedstawienia :)

 

 

Ok... a skąd ten prąd?

 

Z ciągłego gadania! :) Na pewno znasz osobę, o której możesz powiedzieć, że buzia jej się nie zamyka. A gdybym powiedział Ci, że Twoje własne komórki nerwowe są setki razy bardziej gadatliwe.. i to w ciągu każdej sekundy? Tak, nawet Twoje drogi introwertyku/introwertyczko!

 

Każdy z nas mieści w sobie miliardy komórek nerwowych. Jak skrupulatnie wyliczyła Dr Suzana Herculano-Houzel średnio 86 mld (z czego 16 mld w korze mózgowej) (Herculano-Houzel, 2009; Azevedo et al., 2009). Komórki te nieprzerwanie wymieniają ze sobą informacje pod postacią impulsów elektrycznych, które mogą podróżować z prędkością dochodzącą nawet do 400 km/h!

...a QEEG?

 

Dołączona na początku literka Q oznacza angielskie słówko quantitative - czyli "ilościowe" EEG. Dzięki zapisowi QEEG możemy zobaczyć nie tylko suchy wykres EEG, ale także podejrzeć konkretne liczby odpowiadające napięciu każdej z fal. Na ich podstawie dostajemy też kolorowy schemat przedstawiający obrazowo zapis ze wszystkich badanych pasm.

Co to jest EEG?

 

EEG to skrót od elektroencefalografii - elektro + encephalon (z łac. mózgowie) + graphia (z łac. zapis, wykres) - czyli zapis czynności elektrycznej mózgu :) Jest to bezpieczna, nieinwazyjna metoda badania pracy mózgu.

 

Do skóry na głowie badanego przyczepiane są elektrody, które rejestrują potencjały elektryczne pochodzące z kory mózgowej (to ta szara, pofałdowana, zewnętrzna część mózgu, którą często można zobaczyć na zdjęciach). Odebrany sygnał przekazywany jest do komputera i obrazowany za pomocą wykresu. Za jego pomocą można ocenić poziom napięcia mózgu osoby badanej, amplitudy poszczególnych fal oraz obecność ewentualnych zmian (np. wyładowania padaczkowe).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright by Mateusz Markiewicz 2020 | Created with Web Wave 

Twój e-mail
Treść wiadomości
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
Wiadomość została wysłana - dziękujemy :)
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

KONTAKT

20-137 Lublin

ul. Marii Koryznowej 2C

tel. +48 530 887 180

tel. +48 530 779 860

kontakt@pracowniamarkiewicz.pl

ADRES

MENU